Zakończenie Sezonu Żeglarskiego 2014

Zakończenie Sezonu Żeglarskiego 2014 organizowane przez Stowarzyszenie Kulturalno - Turystyczne „SEKSTANT” miało miejsce w dniach 18 - 21 września po raz pierwszy na jeziorze Wigry. O akwenie tym długo by opowiadać, ale najbardziej istotnymi dla żeglarza są fakty, że jest ono podstawową częścią Wigierskiego Parku Narodowego o pierwszej klasie czystości wody. Obowiązują tu ścisłe rygory ochrony przyrody. Jezioro jest położone w centrum Puszczy Augustowskiej ma piękne położenie i bardzo urozmaiconą linię brzegową oraz kilka wysp. Głębokość dochodzi do prawie osiemdziesięciu metrów. Do niedawna ze względu na brak możliwości czarteru jachtów kabinowych, organizacja naszych imprez była prawie niemożliwa. W tym roku udało się wyczarterować jachty i decyzja mogła być tylko jedna - płyniemy. Ruszyliśmy z przystani PTTK w Starym Folwarku na dobrze przygotowanych jachtach typu Sasanka 660.

Pierwszy dzień pogoda piękna dobrze wiało 4oB i może więcej w porywach co umożliwiło nam zrealizować plan dotarcia w najdalszy zakątek jeziora do przystani w miejscowości Gawrych Ruda. Dzień zakończyliśmy tradycyjnym ogniskiem szantami i wspomnieniami z innych imprez żeglarskich.

Ranek - przygotowanie do wyścigu, którego meta jest na pomoście przystani w Maćkowej Rudzie i tym razem bez niespodzianek, przez zapędy turystyczne sternika z innej załogi, który zwiedza przeciwległą do przystani zatokę, przy słabnącym wietrze, pierwszy jest Sławek. Wieczorem oczywiście ognisko, dodatkowe śpiewane przez załogę z Białegostoku nieznane szanty i zabawa do świtu.

Ostatni dzień wita nas słońcem i flautą. Po wolniutkim pływaniu zawijamy do przystani przy klasztorze wigierskim. Tu postój i dla chętnych zwiedzanie z przewodnikiem tego wyjątkowego miejsca. Wyjątkowość ta składa się z samej historii zespołu klasztornego jak również współczesnego akcentu papieskiego. Miejsce to odwiedził Jan Paweł II w czasie wizyty i wędrówki po Suwalszczyźnie w czerwcu 2009 r. W godzinach popołudniowych nasza przygoda kończy jak co roku od kilkunastu lat, po kilku słowach wstępnych opuszczenie flagi, co obwieścił nam swoimi uderzeniami dzwon klubowy.

Imprezę kończy wypowiedzenie przez Komandora tradycyjnych słów „Sezon żeglarski 2014 SKT Sekstant uważam za zamknięty”.

Ahoj!! Żegnamy piękne Wigry do zobaczenia pod żaglami w przyszłym roku.

P. S. - Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej, choć szkoda, że tylko trzy osoby robiły fotki.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Główna strona