III Ogólnopolski Rajd Pieszy Energetyków

Od 12 do 18 maja 2014 r. odbył się III Ogólnopolski Rajd Pieszy „Mazury mniej znane”. Impreza była organizowana przez Komandora Marka Wardziaka ze Stowarzyszenia Kulturalno-Turystycznego „Sekstant”.

W rajdzie udział wzięło 18 osób, a piesze wędrówki przebiegały po terenie Pojezierza Ełckiego, Puszczy Boreckiej i Wzgórz Szeskich.

Po przyjeździe do Ełku i zakwaterowaniu w Bursie Szkolnej, odbyła się odprawa uczestników. Komandor Rajdu szczegółowo omówił przebieg kolejnych dni rajdowych oraz wręczył szczegółowy opis i mapę kierownikom drużyn. Po takim wprowadzeniu ruszyliśmy na trasy. Pogoda sprzyjała wędrówkom, była zmienna, trochę słońca, trochę chmur ale bez mocnego deszczu. Wędrując trasami zapoznano się z historią i architekturą miasta Ełk oraz miejscowości na trasach wędrówki. Ponadto podziwiano krajobraz Mazur z licznymi jeziorami, rezerwatami i pomnikami przyrody. Jedynym mankamentem były słabo wyznakowane szlaki turystyczne oraz odcinki szlaków prowadzące ruchliwymi drogami. To powodowało korekty zaplanowanej trasy a nawet jej skrócenia. Po dniu wędrówki wieczorem komandor organizował spotkania omawiając następny dzień rajdu oraz prezentował przeźrocza ze swoich wędrówek krajoznawczych. Jeden z wieczorów wypełniła prezentacja o Wałbrzychu i okolicach, przedstawiona przez uczestnika grupy wałbrzyskiej.

Na ostatnie dwa noclegi grupa rajdowa przeniosła się do Ośrodka ANETA nad Jeziorem Gołdapiwo. Rano wyruszono na trasę po Wzgórzach Szeskich a wieczorem odbyło się uroczyste zakończenie rajdu. Przy ognisku nad brzegiem jeziora Komandor przygotował dla uczestników wiele niespodzianek. Oprócz tradycyjnych kiełbasek pieczonych nad ogniskiem, każdy z uczestników otrzymał miły upominek, dyplom i znaczek rajdowy. Dla kilku osób dużym zaskoczeniem było wyróżnienie „Brązową Odznaką Zasłużonego Działacza F.S. Energetyk”, za aktywny udział w imprezach turystycznych organizowanych przez Federacje.

Wyróżnienia otrzymali: Krystyna i Tadeusz Krahl, Stefan Okoniewski (TAURON Dystrybucja Oddz. w Wałbrzychu ) i Sylwester Reniewicz (PGE Dystrybucja Oddział Warszawa Rejon Energetyczny Wyszków).

Miłą atmosferę nad jeziorem przerwała nadchodząca burza, która swą siłę pokazała w środku nocy.

Ostatni dzień rajdu przywitał nas piękną słoneczną pogodą. Po przemieszczeniu się do Giżycka, czekał na nas statek Żeglugi Mazurskiej, którym odbyliśmy rejs do wyspy kormoranów. W trakcie rejsu można było oprócz podziwiania krajobrazu, posmakować potraw rybnych. Był też czas na podsumowanie rajdu i wspomnienia z przebytych tras. Po zejścia ze statku przyszedł czas na pożegnanie oraz powrót do domu z przekonaniem, że za rok ponownie spotkamy się na kolejnym rajdzie.

Tekst: Stefan Okoniewski
Zdjęcia: Kazimierz Masiak
Opracowane przez uczestników rajdu z grupy wałbrzyskiej.




Witam! Od 12 - 18 V.2014 r. uczestniczyłam w III Ogólnopolskim Rajdzie Pieszym Energetyków- Ziemia Ełcka, Puszcza Borecka, Mazury Garbate. Nie znałam tych terenów dlatego marzeniem moim było je poznać. Grupa może nie była zbyt liczna, ale chętna do zwiedzania. Przy ich wsparciu poznawałam te piękne zakątki Polski. Dziennie pokonywaliśmy sporo kilometrów. Bardzo miło wspominam ten czas spędzony na Mazurach. Trasy były wspaniale dobrane, mądrze przemyślane abyśmy my turyści mogli wiele zobaczyć. Najważniejsze że dopisywała pogoda. Bardzo dziękuję Panu Markowi Wardziakowi, wspaniały człowiek i czekam na następny tego typu wyjazd. Łącze moc pozdrowień.

Ania - Skarżysko Kamienna




Poznawać Mazury w maju to szczególne wrażenia. Tu czuje się, co to jest NATURA.

Wszystko było urzekające - uroda lasów, jezior, żółte pola rzepaku, krajobrazy pagórkowatego terenu. Piękna Góra i Wzgórza Szeskie to widoki prawie jak w Beskidach.

Pogoda dopisała. Rajd był dla ambitnych - ze względu na długości tras a oznakowania szlaków pieszych to się tam dopiero uczą.

Pozdrawiamy - Janina i Maciej Biała Podlaska




Kilka lat temu przywracając z pamięci słowa Zygmunta Glogera przytoczone w zaproszeniu do ostatniego rajdu, wpadłem na pomysł organizacji nowej ogólnopolskiej imprezy krajoznawczej energetyków. Celem było poznawanie mniej znanych czasami jakby zapomnianych zakątków naszego pięknego kraju. Jednocześnie tym sposobem chciałem podzielić się z przyszłymi uczestnikami swoimi własnymi wrażeniami z przebytych samotnie, z rodziną czy w harcerstwie wycieczek. Tak kilka lat temu powstał pierwszy rajd po Suwalszczyźnie, ziemi która szczególnie zapisała się w mojej pamięci. Kontynuacją miały być szlaki mniej znane kresów Polski na początek wzdłuż wschodniej i północnej granicy. Nie myślałem, że impreza ta będzie miała grupę stałych uczestników, która zdopinguje mnie do kontynuowania pierwotnego założenia. Po tegorocznym rajdzie widzę potrzebę kontynuacji.

Do zobaczenia na szlaku.        Marek Wardziak


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Główna strona